DIEGO DIEGO DIEGO!

Önemli bir geri dönüşe imza attığı finalde Grigor Dimitrov’u 6-7, 7-6, 6-0’la deviren Arjantinli raket Diego Schwartzman, kariyerinin ilk zaferine TEB BNP Paribas İstanbul Open’da uzandı!

Bu sene ikincisi gerçekleşen TEB BNP Paribas İstanbul Open tekler mücadelesi, uzun süre unutulmayacak bir finalle sona erdi. 7-6, 5-2 geriye düştüğü maçta 2 numaralı seribaşı Grigor Dimitrov’u 6-7, 7-6, 6-0’la devirmeyi başaran Arjantinli Diego Schwartzman, kariyerinin ilk ATP şampiyonluğunu kucakladı.

Mücadeleye servis kırarak başlayan ve 3-1’i bulan Dimitrov, altıncı oyunda bu avantajını yitirdi. Bu noktadan sonra üst üste tam yedi break izlenirken, setin kazananını tie-break belirledi. Bir önceki turda Ivo Karlovic’i iki tie-break neticesinde geçen Grisho, kritik oyunda yine üstün taraftı. 72 dakika süren seti Schwartzman karşısında 7/5’lik tie-break’le kazanan Dimitrov, ilk adımı attı.

ETKİLEYİCİ GERİ DÖNÜŞ
Dünya sıralamasının 29. basamağındaki Dimitrov, ikinci sete de hızlı bir giriş yaptı ve sırasıyla 3-0 ve 5-2’lik üstünlükleri yakaladı. Bu noktada ise Schwartzman’ın geri dönüşü başladı. Arka arkaya dört oyun alıp 6-5’e ulaşan Diego, set için servis attığı oyunu kaptırınca ikinci setin kaderini de tie-break belirledi.

Setin sonlarına doğru bacağındaki kramplar nedeniyle zorlandığı görülen Dimitrov, bu sıkıntıyı tie-break’te de çekerken, 3/3’lik ilk saha değişiminin ardından Schwartzman kontrolü eline aldı. Son beş puanının dördünü hanesine yazdıran Arjantinli raket, 7/4’le sonuçlanan tie-break’le mücadeleyi final setine taşımasını bildi.

KUSURSUZ FİNAL SETİ
Kariyerinin ilk yarı finalinin ardından ilk finalini de İstanbul’da oynayan dünya 87 numarası Schwartzman, final setinde kortun tek hâkimiydi. Sinirlerini kontrol etmekte zorlanan ve iki raket kıran Dimitrov karşısında soğukkanlılığını koruyan Schwartzman, peş peşe 16 puan birden alarak bir anda 5-0 öne fırladı.

Dimitrov’un maçta kalmak için servis attığı oyun ise ilginç anlara sahne oldu. 40/15 öne geçmesine rağmen oyunu bitiremeyen Dimitrov, art arda iki puan yitirdikten sonra sinirlerine yine hakim olamadı. Bir raket daha parçalayan Dimitrov, puan cezasının ardından bu defa oyun cezası aldı ve final setini 6-0’la kazanan Schwartzman mutlu sona ulaşan isim oldu.

KARİYER İLKİ
23 yaşındaki Diego Schwartzman, bu dev galibiyet neticesinde kariyerinin ilk ATP zaferini kucakladı. Şampiyonluk ödülü olarak toplam 75,880 avronun sahibi olan Schwartzman’a kupasını Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu ve Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş takdim etti.