FEDERER TARİH YAZMAYA DEVAM EDİYOR

Avustralya Açık finalinde karşı karşıya geldiği Marin Cilic’i beş set sonunda deviren Roger Federer, 20. Grand Slam zaferine uzandı ve tarihte bunu başaran ilk erkek tenisçi oldu.

TEB BNP Paribas İstanbul Open’ın ilk şampiyonu Roger Federer ile son şampiyonu Marin Cilic’i buluşturan 2018 Avustralya Açık finalinde sevinen taraf, rekor niteliğindeki 20. slam zaferini kutlayan İsviçreli yıldız oldu. Nefesleri kesen mücadeleyi 3 saat 7 dakika sonunda 6-2, 6-7, 6-3, 3-6, 6-1’lik setlerle kazanan 36 yaşındaki Federer, Melbourne’daki şampiyonluk unvanını korumayı başardı.

Melbourne Park’taki yenilmezlik serisini 14 maça çıkaran  2007-2008 Amerika Açık zaferlerinden sonra ilk defa bir slam turnuvasında üst üste iki sene mutlu sona ulaştı. Turnuvada altıncı kez ipi göğüsleyen Federer, Roy Emerson ve Novak Djokovic ile kupa sayısını da eşitlemiş oldu. 2014 Amerika Açık şampiyonu Hırvat Cilic ise üçüncü slam finalinde ikinci mağlubiyetini tattı.

Federer, çifte servis kırma avantajı ile başladığı ve bir anda 4-0 öne fırladığı ilk seti, 24 dakika sonunda 6-2 ile hanesine yazdırırken, iki raketin de servislerinde sorun yaşamadığı ikinci seti tie-break sonucu kazanan Cilic oldu. Hırvat tenisçi kazandığı bu setle maça denge getirirken Federer ise turnuvadaki ilk set kaybını yaşadı.

Üçüncü setle birlikte yeniden temposunu artıran dünya 2 numarası, ilk servislerinden %82 ile puan çıkarttığı bu seti tek servis kırma avantajı ile 6-3 hanesine yazdırarak maçta tekrar öne geçti. Dördüncü sete de servis kırarak başlayan Federer, 3-1’lik üstünlüğe ulaşıp maç için büyük avantaj yakaladı. Ancak etkileyici bir geri dönüşe imza atan Cilic, arka arkaya beş oyun kazanıp 6-3’le maçı final setine taşıdı.
Final setine klasmanın altıncı basamağındaki Cilic’in servisini kırarak başlayan ve bu kez bir önceki sette düştüğü hataya düşmeyen Federer, tecrübesini korta yansıttığı bu seti 6-1 ile cebine koydu ve kariyerinin 20. Grand Slam kupasına
Maçta Federer’den daha fazla sayıda winner üretmesine rağmen (45-41) tam 64 basit hata ile adeta kendi sonunu hazırlayan 2014 Amerika Açık şampiyonuna karşılık Federer bu departmanda 40 basit hata ile oynadı.
36 yaşındaki raket kazandığı bu kupa ile birlikte 20 ve daha fazla sayıda Grand Slam kazanan tarihteki 4.tenisçi olmayı başarırken (Margaret Court-24, Serena Williams-23, Steffi Graf-22), Cilic ise geçen seneki Wimbledon finalinden sonra yine bir Grand Slam finalinde Federer’e mağlup olmaktan kurtulamamış oldu.

DUYGUSAL ANLAR
20 Grand Slam kupası kazanan tarihteki ilk erkek tenisçi olan İsviçreli Federer, maçtan sonraki konuşmasında “Çok mutluyum, dün geceden beri ister istemez final maçını düşünüyorum. Avustralya’da çok iyi 1 ay geçirdim, geçen seneden sonra bu sene de kupaya uzanmak benim için harika bir duygu” ifadelerini kullandı.

Gözyaşları arasında konuşmasına devam eden dünya 2 numarası, Avustralya seyircisine kendisine verdiği destekten ötürü teşekkür ederken “Siz olmasaydınız bütün bunları başaramazdım, benim itici gücüm oldunuz” dedi. Cilic’i de yaptıklarından ve performasından ötürü tebrik eden Federer, Hırvat rakete kariyerinin devamında başarılar dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

Kariyerinde ilk kez sıralamada 3 numaraya yükselecek olan Marin Cilic ise “Roger’ı ve ekibini tebrik ediyorum, bu gerçekten inanılmaz bir başarı” ifadelerini kullanırken “İki hafta boyunca kariyerimin en güzel zamanlarını geçirdim, son sette daha iyisini yapabilirdim ama Roger bu sette çok etkili oynadı” dedi.