GRISHO’DAN UZUN MESAİ

Klasmanın 29. basamağındaki Bulgar yıldız Grigor Dimitrov, 2 numaralı seribaşı olarak ter döktüğü TEB BNP Paribas İstanbul Open’a oldukça güç bir galibiyetle başladı. Geçen yılın yarı finalisti Dimitrov, ilk maçında Adrian Ungur’u 7-5, 4-6, 7-5’le geçerek çeyrek finali yakaladı.

Açılış setinin dördüncü oyununda servis kırdırmasına karşın hemen akabindeki oyunda bu dezavantajı ortadan kaldıran Dimitrov, 11. oyunda işleri lehine çevirdi. Rumen rakibinin servisini kırıp 6-5’i bulan Grisho, kendi servisinde hata yapmadı ve 7-5’le ilk seti noktaladı.

Klasmanın 194. basamağındaki Ungur, Dimitrov’a karşı başa baş mücadelesini ikinci sette de sürdürdü. 5-4 üstün girdiği onuncu oyunda hamlesini yapan eleme oyuncusu Ungur, kritik noktada break’i kaptı ve 6-4’e ulaşarak maçı final setine taşımayı başardı.

24 yaşındaki eski dünya 8 numarası Dimitrov, final setinde de büyük uğraş verdi. Skor 4-5 iken servis attığı oyunda 30/15 geriye düşen ve elenmenin iki puan kıyısına yaklaşan Grisho, soğukkanlılığını koruyarak maçta kaldı. Bir sonraki oyunda Ungur’un servisini kıran Dimitrov, kendi servis oyununu sıfıra karşı tamamladı ve zor da olsa galibiyete uzanmasını bildi.

Arka çizgideki klas backhand rallilerinin damga vurduğu buluşmayı 2 saat 14 dakika sonunda kazanan Dimitrov, çeyrek finalde 6 numara Jiri Vesely ile eşleşti. Vesely ise açılış turunda Marsel İlhan’ı saf dışı bırakan akranı Roberto Carballes Baena’yı 6-7, 6-2, 6-2 ile mağlup etti.