REKOR MAÇIN GALİBİ DJERE

TEB BNP Paribas İstanbul Open’da bugüne kadar oynanan en uzun maçın kazananı Laslo Djere oldu. 3 saat 13 dakika süren maraton mücadelede Paolo Lorenzi’yi 6-7, 7-5, 7-6 ile deviren Djere, adını yarı finale yazdırdı.

Geçen sene ikinci turda kozlarını paylaşan iki oyuncuyu buluşturan çeyrek finale servis kırarak giren Djere, sekizinci oyunda bu avantajını yitirdi. Durumu 4-4’te eşitleyen 36 yaşındaki Lorenzi, açılış setini 7/5’lik tie-break neticesinde cebine koydu.

Açılış turunda Denis Istomin’i yenerek 10 maçlık mağlubiyet serisine son veren Djere, ikinci sete de iyi başladı ancak hemen akabindeki oyunda avantajını yitirdi. 12. oyuna dek her iki raket de servislerine tutunurken, son oyunda hamlesini yapan Djere, servis kırıp 7-5’e ulaşarak setleri eşitledi.

Büyük çekişme final setinde de devam etti. Açılış turunu geçerken kariyerinin 100. tekler galibiyetine imza atan Lorenzi, yedinci oyunda servis kırıp maçı bitirmek için avantaj sağlasa da Djere bir sonraki oyunda break’i geri aldı. Lorenzi, 5-4 gerideyken kendi servisinde iki maç puanı çevirirken, düğümü tie-break çözdü.

Klasmanın 110. basamağındaki Djere, kazananı belirleyen tie-break’te sağlam bir performans ortaya koydu. 4/1 öne fırladığı kritik oyunda 5 numaralı seribaşı Lorenzi’ye geri dönüş izni tanımayan 22 yaşındaki Sırp tenisçi, son üç puanı alıp  7/3’le işi bitirdi.

Djere ile Lorenzi arasındaki nefesleri kesen 3 saat 13 dakikalık mücadele, 2 saat 48 dakika ile daha önceki en uzun maç rekorunun sahibi Bedene-Fucsovics (2017 ilk tur) ve Schwartzman-Dzumhur (2016 çeyrek final) eşleşmelerini geride bırakarak turnuva tarihine geçti.

ATP Dünya Turu’ndaki ikinci yarı finalini yakalayan Djere, yarı finalde Malek Jaziri ile eşleşirken, tablonun alt kısmındaki finale yükselme maçında Jeremy Chardy ile Taro Daniel kozlarını paylaşacak.