SCHWARTZMAN’DAN KARİYER İLKİ

İki Arjantinli tenisçinin buluşmasında Federico Delbonis’i üç sette deviren Diego Schwartzman, kariyerinin ilk finaline İstanbul’da ulaştı. Klasmanın 87. basamağındaki Schwartzman, yarın hem tekler hem çiftlerde şampiyonluk maçına çıkacak.

Garanti Koza Arena’da Ivo Karlovic’i iki tie-break setiyle geçen Grigor Dimitrov’un şampiyonluk maçındaki rakibi Diego Schwartzman oldu. İki Arjantinli’yi buluşturan çekişmeli yarı finalde 4 numaralı seribaşı Federico Delbonis karşısında setlerde geriye düşmesine karşın 6-7, 6-3, 6-2 ile saf dışı bırakan Schwartzman, kariyerinin ilk tekler finalini yakaladı.

İlk setin onuncu oyununda 5-4 öndeyken set için servis atmasına rağmen bu fırsatı değerlendiremeyen Schwartzman, vatandaşı Delbonis karşısında tie-break’te de eline geçen büyük avantajı koruyamadı. 5/2 geriden gelen klasmanın 36. basamağındaki Delbonis, üst üste beş puan alıp 7/5’le birinci seti cebine koydu.

1.70’lik Schwartzman, ikinci sette müthiş bir servis performansı sergiledi. Servislerinde yalnızca dört puan yitirdiği setin dördüncü oyununda Delbonis’in servisini kırıp 3-1’i bulan Diego, bu farkı setin sonuna kadar korudu ve 6-3’le mücadeleyi uzattı.

Schwartzman, tribünlerin büyük desteğini arkasına aldığı final setinde de kortun tek hâkimiydi. Birinci servislerini %84’le oyuna sokan Buenos Airesli raket, ikinci sette olduğu gibi bu sette de tüm servislerine tutunurken, üçüncü ve yedinci oyunlarda elde ettiği break avantajıyla 6-2’ye ulaştı ve 2 saat 16 dakika sonunda ilk finaline koştu.

Geçen sene Roger Federer’e yenilerek yarı finalde tamamladığı İstanbul macerasını bu defa bir adım ileriye taşıyan Schwartzman, geçmişteki iki yüzleşmelerinde de mağlup olduğu Delbonis’e karşı ilk galibiyetine imza attı. Schwartzman, yarın 17.00’de Dimitrov karşısında tekler, akabinde ise partneri Andres Molteni ile birlikte Dudi Sela/Flavio Cipolla tandemine karşı çiftler finaline çıkacak.