TOPRAK ONUN İŞİ

Bugüne dek toprak zeminde oynadığı tur düzeyindeki üç finalden de şampiyonluk çıkaran Uruguaylı raket Pablo Cuevas, TEB BNP Paribas İstanbul Open’ın iki numaralı seribaşı ismi Grigor Dimitrov’u 6-2, 6-4’lük setlerle devirip yeni bir finale daha koştu.

Sırasıyla 3-0, 4-1 ve 5-2’lik üstünlükleri yakaladığı açılış setinde dünya 11 numarası Dimitrov’un servisini tam dört kez kırmayı başaran Cuevas, 6-2 ile ilk adımı attı. Klasmanın 23. basamağında oturan Cuevas, ikinci sette baskın olan taraftı. Maç boyunca Dimitrov’a oranla çok daha az sayıda basit hata yapan Cuevas, bu setteki avantajı beşinci oyunda elde etti. Dimitrov’un servisini kırdıktan sonra farkı ikiye çıkaran Cuevas, bu üstünlüğü sona kadar korumasını bildi.

23 yaşındaki Bulgar Dimitrov’a tek bir servis kırma puanı dahi göstermediği ikinci sette ilk servislerinden 14/16’lık yüksek bir yüzdeyle puana giden Cuevas, 75 dakika sonunda zafere uzanan taraf oldu. 2011 Miami Masters ikinci turunda dönemin dünya 8 numarası Andy Roddick’e karşı aldığı galibiyetten bu yana ilk kez böylesine yüksek sıralamaya sahip bir oyuncuyu deviren Cuevas, yarınki finalde Roger Federer’in rakibi oldu. En erken saat 17.00’de başlayan final, Federer ile Cuevas’ın ilk buluşması niteliğini taşıyor.